Какво е корпоративен данък
С корпоративен данък се облага данъчната печалба на чуждестранни юридически лица /ЧЮЛ/ с дейност в България и на местни юридически лица /МЮЛ/. Данъчната ставка е единна – 10% и не зависи от размера на реализираната печалба.
Кои печалби се облагат
Данъчната основа се образува след като счетоводния финансов резултат (според Годишния отчет на предприятието) се корегира с определени временни и постоянни данъчни разлики (чл. 22.от ЗКПО).
На облагане с този данък подлежат печалбите от всички сделки, упоменати в чл.1 от Търговския закон, а именно:
- покупко-продажба на стоки или други вещи;
- продажба на стоки от собствено производство;
- покупко-продажба на ЦК;
- търговско представителство и посредничество;
- комисионни, спедиционни, превозни, застрахователни, складови, лицензионни сделки;
- банкови и валутни сделки;
- менителници, записи на заповед и чекове;
- стоков контрол;
- сделки с интелектуална собственост;
- хотелиерски, туристически, рекламни, информационни, програмни, импресарски или други услуги;
- лизинг; покупка, строеж или обзавеждане на недвижими имоти с цел продажба.
МЮЛ се облагат на принципа на световния доход, т.е. печалбата, реализирана както в България, така и в чужбина; докато при ЧЮЛ и неперсонифицираните дружества се облага само печалбата, реализирана в България.
Не се облагат печалби от:
- разпореждане с финансови инструменти;
- невъзстановен в срок ДДС;
- недължимо внесени данъчни задължения, дивиденти от български или чуждестранни дружества от ЕС и Европейското икономическо пространство.
При изчисляването на данъчната печалба се определят разходи за амортизация според счетоводната амортизационна квота, в която влизат 7 групи активи.
Как се декларира корпоративният данък
Задължените лица подават годишна данъчна декларация до 31 март следващата година, като към декларацията се прилага, ако преди това не е бил подаден електронно в НСИ, единствено годишният доклад за дейността (статистическите отчети). Тогава само се отбелязва входящият номер на отчетите в данъчната декларация.
Как се внася корпоративният данък
Този вид данък се внася по няколко начина според нетната печалба на съответното предприятие. При предприятия с реализирани нетни печалби над 3 000 000 лв. за предишната година се внасят ежемесечни авансови вноски преди да е приключила отчетната година на базата на прогнозираната печалба за текущата година и се внасят до 15-ти на текущия месец.
Ако нетните приходи от печалби са над 300 000 лв., авансовите вноски са тримесечни. Те се правят само за първите три тримесечия, съответно до 15-ти април, 15-ти юли и 15-ти декември, отново на база на прогнозираната данъчна печалба.
Лицата имат право да коригират прогнозите за годината като подадат специална декларация и преизчислят дължимите авансови вноски. Вноските от януари до март се внасят до 15.04 след приключване на годишното счетоводно приключване и след подаването на декларацията, която дава информация и за прогнозираната данъчна печалба. Остатъка от дължимия данък се заплаща до 31.03 на следващата година след приспадане на авансовите вноски.