Насоки за промените
Основните насоки за евентуална реформа в системата са за увеличаване на възрастта за пенсиониране за мъже и жени, промяна в осигурителния модел, както и да се налагат наказания при неплащане, а също и по-високи осигуровки.
Консултативният съвет дава и по няколко варианта занапред към всяко от предложенията. Целта е да се стигне до финансова устойчивост на системата. Всички отделни варианти включват едновременното вдигане на възраст и осигуровки.
Увеличаване на пенсионната възраст
Предложението на социалното министерство е пенсионната възраст да бъде увеличена с четири месеца, като с такъв период трябва да нараства и необходимият осигурителен стаж. Заложена е идеята е до началото на 2021 год. жените да започнат да се пенсионират при навършени 63 год., а мъжете – при навършване на 65 години още през 2018 год. Паралелно с това трябва стажът да достигне до 40 години за мъжете, а за жените - 37.
Нулев вариант
Целта е залегнала в нулевия вариант за предложенията от Консултативния съвет, целящи да се оптимизира осигурителната система.
Възможности за осъществяване
- Възможност за осъществяване на предложената идея е през 2036 год. да бъде изравнена стандартната възраст за пенсиониране на мъжете и на жените, като те ще излизат в пенсия при навършването на 65 години. Предвижда се след това да бъде въведен т. нар. автоматичен механизъм, който да е в зависимост от очакваната продължителност на живота.
- Втори възможен вариант е изравняването на стандартната възраст за пенсиониране на мъжете и жените през 2028 год., а след това да се въведе автоматичният механизъм. Ако се стигне до там, че предложението да влезе в сила, пенсионната възраст за жените ще се повишава с по два месеца всяка година до 2016 год., а след това, в периода между 2017 и 2027 г. ще продължи да расте с по четири месеца всяка година. Пенсионната възраст за мъжете ще се повишава с по два месеца до 2016 год., а след този период - с по месец всяка година.
- Третият предложен вариант предвижда изравняването на възрастта за пенсиониране на мъжете и жените да достигне 65 год., като това да стане в зависимост от рождената година, като след това ще бъде въведен автоматичният механизъм.
Осигурителен доход
Паралелно с тези промени е внесено и предложение относно максималният месечен размер на осигурителните доходи, което важи както за осигуряваните, така и за самоосигуряващите се лица. Според него то трябва да бъде обвързано с размера на минималната работна заплата.
Предложението за промяна включва отново няколко различни варианта:
- Според един от тях максималният размер на осигурителния доход за месец трябва да се равнява на осемкратен до десеткратен размер на актуалната към 1-ви януари за съответната календарна година минимална работна заплата.
- Вторият вариант предвижда осигурителният доход да не надхвърля осемкратен до десеткратен размер на минималната работна заплата в месеца, за който се получава приходът, върху който дължите осигурителни вноски.
Други промени
В проекта е предвидено и до 2015 г. размерът на максималния осигурителен доход да достигне до 3040 лева. Очаква се и увеличаване на осигурителните вноски за фонд "Пенсии" и фонд "Безработица" с по един процент от 1-ви януари 2015 год.
Посочва се и възможност да нарастват осигурителните вноски за фондовете "Пенсии" и "Безработица" с по един процент от 2016 год., а през 2019 год. отново да има нарастване с 1%, но единствено за фонд "Пенсии".
Предложено е и въвеждането на наказателна отговорност за длъжностни лица, които отбягват установяването или заплащането на задължителни осигурителни вноски.
За всичко свързано с казусите по задължителното пенсионно осигуряване може да се консултирате с нашите счетоводители, които да отговорят на всеки ваш въпрос, като да дадат професионален съвет или окажат реална практическа помощ.