С помощта на консултантските услуги от счетоводна къща АЛТУС може да направите пълен анализ на рентабилността на вашето предприятие, чрез който да видите неговото състояние и възможностите за увеличаване на печалбата.
Показатели приложими за всяко предприятие
Това са показателите изчислени на база приходите от продажби, собствения капитал, общата сума на активите и пасивите. Всички те могат да се видят в годишния финансов отчет.
Рентабилност на приходите от продажби – показва какъв е процентът на печалбата или загубата от общия размер на приходите от продажби. Изчислява се по следната формула:
Rнп= x 100 НПП – Нетни приходи от продажби
Рентабилност на собствения капитал – показва печалбата, получена от единица вложен собствен капитал. Икономистите го определят като ключов инвестиционен показател, защото показва доходността на предприятието от всички извършвани дейности. Важен е както за собствениците, така и за мениджърите, които според неговата стойност правят изводи и препоръки дали той да бъде увеличен или пренасочен към други дейности. Изчислява се по следната формула:
Rск= х 100
Рентабилност на пасивите – някои икономисти не го считат като икономически обоснован и важен за вземане на управленски решения. Изчислява се по формулата:
Rп=х 100
Рентабилност на активите – важен показател, който показва колко ефективно са използвани ресурсите, а също оценка на доходността на вложените в производството собствен и привлечен капитал. За по-подробен анализ може да се види размера на печалбата от 1 лев краткотрайни или дълготрайни активи.
Рентабилност на паричния поток – този показател изразява получени от всеки лев продажби.
Рентабилността на предприятието е фактор, който трябва постоянно да бъде следен и анализиран, за да се видят настъпилите промени в сравнение с предишни години и какво е довело до промените. Така ръководството може да реагира навреме, за да се подобрят резултатите.
Например, ако рентабилността изчислена на база собствен капитал расте по-бързо отколкото рентабилността изчислена на база привлечения или общия капитал, това е индикация, че има увеличение на разходите за привличане на чужд капитал. Това ще помогне да се прецени дали в бъдеще ще има увеличение на относителното му тегло във финансирането на предприятието.
Ако се отчете намаление на рентабилността на разходите, трябва да се обърне внимание на тяхната величина и т.н.
Има и други показатели, които могат да покажат състоянието на дадено предприятие. Такива са:
- Показатели за ликвидност
- Показатели за финансова автономност
- Показатели за обръщаемост на материалните краткотрайни активи
- Показатели за вземанията и погасяване на задълженията и др.
Ако показателите за рентабилност са с отрицателна величина, когато финансовият резултат е загуба. Тогава се вижда каква е степента на декапитализация на дадено предприятие.
Когато показателите на дадено предприятие са изчислени както трябва и има сериозен анализ на данните, тогава то би трябвало да постигне по-добри бъдещи резултати.