При вземане на решение за ликвидация на ДМА е необходимо да се състави Протокол и Сметка за резултатите от ликвидацията.
Ръководителя на предприятието издава Заповед за бракуване, въз основа на която се формира комисия по бракуването, състояща се от председател и най-малко двама членове, притежаващи необходимите знания и опит.
След приключване на процедурата по ликвидация на ДМА, следва те да се отпишат от инвентарната книга и амортизационния план на ДМА в предприятието.
Ако бъде взето решение за по-нататъшна ликвидация на ДМА, то следва да се начислят допълнителни разходи, които са направени във връзка с дейността по бракуване, които се отнасят по дебита на сметка 616 – Разходи за ликвидация на ДМА. Когато приключи процеса по бракуване на ДМА, тази сметка се приключва в кореспонденция със сметка 705 Приходи от продажба на ДМА, като по дебита й се записват направените разходи по ликвидацията на ДМА. По кредита на сметка - 705 Приходи от продажба на ДМА се отразяват получените приходи от продажбата на материалите, резервните и запасни части от бракуваните ДМА.
За установяване резултатът от бракуване на ДМА, чрез съпоставяне на приходите и разходите по тази сметка се установява резултата, който се отнася съответно по дебита или кредита на сметка 123 Печалби и загуби от текущата година.
Ако предприятието е регистрирано по ЗДДС и е ползвало данъчен кредит при закупуването на дълготрайните материални активи, то при тяхното бракуване начислява и дължи данък ДДС. Ако балансовата стойност е по-ниска от десет на сто от отчетната им стойност данък не се дължи. Данък добавена стойност не се дължи и в случаите на липси и брак, които са причинени от непрeодолима сила или технологичен брак в допустимите норми.