Покупката на ДМА е договор между продавача и купувача, чийто правен режим е регламентиран в ЗЗД. По своята същност с този договор се прехвърля собственост върху стока на основание на сключена сделка срещу насрещна престация. Придобиването на дълготрайни материални активи със средства на фирмата е възможно само ако тя разполага със свободни собствени парични средства.
Когато купувачът е данъчно задължено лице по ЗДДС, то той има право на данъчен кредит за придобития актив. Тъй като начисленият при покупката данък е възстановим, то той не се включва в стойността формираща цената на ДМА. За начисления и платен ДДС, купувача формира данъчен кредит.
Когато купувача не е данъчно задължено лице по ЗДДС – няма право на данъчен кредит за закупения ДМА. Начисления ДДС се включва в цената на придобиване на актива.
Ако придобиването на ДМА е продължителен във времето процес, то неговата цена се формира постепенно, като към нея се включват всички преки разходи за привеждането му в експлоатация. Направените отстъпки и отбиви се приспадат от стойността на актива и се отчитат като текущи разходи.
ДМА може да бъде закупен и във валута. Тогава неговата цена се формира и той се заприхождава по централен курс на валутата, обявен от БНБ към датата на сделката, като се отчитат валутни разлики, които се отнасят към съответните счетоводни сметки.